Divizna léčivé účinky

Diviznu určitě nepřehlédneme díky jejím žlutým květům, které se podobají svým tvarem hroznům a pro které také dostala svůj lidový název "královská svíce." Každý kvítek kvete pouze jediný den - večer pozorujeme poupě, které se přes noc otevře. Dopoledne následujícího dne rozkvete a již během poledne se začíná scvrkávat. Druhý den už většinou odpadne úplně. Květy se proto nejčastěji sbírají za slunečného dne kolem poledne a hned se na slunci suší. Musí vyschnout rychle, aby si uchovali zlatožlutou barvu a všechnu léčivou sílu. V čistém prostředí (nebo v suchu) můžeme sbírat i opadané květy.

Diviznu najdeme především na kamenitých stráních, skalách či v úvozech. Již od dávných dob se též záměrně pěstuje v zahradách. Dříve se totiž věřilo, že dokáže ochránit před zlými silami.

Dnes se používá v potravinářském průmyslu k aromatizaci likérů či čajových směsí. Její květ se využívá při barvení látek. Je též významnou pylodárnou rostlinou. Má též obrovský význam v lidovém léčitelství, kde se nejčastěji využívá květ (Flos verbasci). Jiné části se používají zcela ojediněle, přičemž semena jsou jedovatá.

Divizna a zdraví

  • Diviznový květ podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, takže se s úspěchem využívá především při bronchiálním astmatu. Používá se i při nemocech a zápalech plic. Pomáhá dále při chrapotu, kašli, nachlazení a zánětu hrtanu. V těchto případech je vhodný nejen čaj, ale i sirup. Během rýmy se doporučuje prášek z květů.
  • Bylinka pozitivně ovlivňuje činnost sleziny, brzlíku, jater.
  • Působí močopudně, používá se při chronických zánětech močových cest.
  • Kašovité obklady z květů se používají na rány, a dokonce i bércové vředy. Naklepané listy, potřené teplým olejem, působí stejně jako listy devětsilu - jako obklady na otoky, vředy, bolesti vyvolané křečovými žilami apod. Divizna se též používá na lupénku, vitiligo a další kožní problémy.
  • Vtírání čerstvé šťávy z divizny pomáhá při bradavicích.
  • Popraskanou kůži posypeme práškem ze sušených bylin.
  • Diviznový list se používá i proti abscesům. Hrst sušených listů se přelije 0,5 litru studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Vše se pak scedí a odvar se použije k obkladům.
  • Květ smíchaný s listem v poměru 1:2 působí jako mírné projímadlo. Pro větší účinek můžeme směs aplikovat formou klyzmatu.
  • Květ se připravuje běžně jako nálev, ale lepší je macerace za studena. Podáváme vícekrát denně.
  • Divizna se používá i při bolesti zubů jako kloktadlo.
  • Odvarem z květů či listů se doporučuje omývat oči při bolestech či zánětech.
  • Olej z diviznových květů se velice osvědčuje při téměř všech ušních potížích.
  • Využívá se při revmatických a svalových bolestech.
  • Doporučuje se při slabé menstruaci.
  • Tinktura z divizny pomáhá při bolestech hlavy, nespavosti, závrati, zevně též při neuralgiích a revmatizmu.

Již v dobách antiky se divizna používala nejen v medicíně, ale i v kosmetice. Diviznovým listem se potírali tváře, aby se vytvořil ruměnec, starší Římanky si zase žlutou barvou květů barvily vlasy.

Kontraindikace

Divizna se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.

Formy užívání:

Diviznový čaj (nálev): zarovnanou lžičku sušených květů přelijeme 300 ml horké vody a necháme 15 minut vylouhovat. Poté pečlivě scedíme, abychom odstranili drobné pichlavé chloupky. Opravdu si na tom dejte záležet, jelikož tyto chloupky by mohly nepříjemně dráždit sliznici dýchacích cest. Často se doporučuje místo hustého sítka použít textil či papírový filtr. Pijeme 3x denně, sladíme nejlépe medem.

Divizna tinktura: sušené květy zalijeme 30-40% alkoholem a necháme směs stát 2-3 týdny v uzavřené nádobě. Poté přefiltrujeme.

Diviznový olej: 3 polévkové lžíce květů divizny zalijeme 100 ml olivového oleje (lze využít i jiný kvalitní olej) a necháme směs stát na slunném místě 2-4 týdny. Následně scedíme a dáme do ledničky.

Sirup: do velké láhve nebo kameninové nádoby vkládáme vrstvy květů divizny a prosypáváme je cukrem, nejlépe přírodním hnědým. Tak, jak je stíháme sbírat, přidáváme vždy vrstvu květů a zasypeme cukrem. Po naplnění lahve několik centimetrů pod okraj ji postavíme k oknu na slunečné místo a obsah každý den lehce promícháme, aby květy byly ponořené ve šťávě, která vzniká a vytlačuje je nahoru. Po nějaké době přestanou květy plavat na hladině a klesnou na dno. Ještě několik dní ponecháme, pak sirup i s květy povaříme, přecedíme přes plátno, abychom zachytili i pichlavé chloupky a uskladníme v vypařených lahvičkách.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin 1. Díl, Jiří Janča Josef A. Zentrich, bylinkopedie.cz, www.zahradaapriroda.cz,
www.bylinkyprovsechny.cz

byliny a léčba
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky