Hluchavka bílá – léčivé účinky

Lamium album

Hluchavka bílá připomíná svým vzhledem kopřivu, ovšem nikdy se o ní nespálíme, proto se jí někdy přezdívalo hluchá či mrtvá kopřiva. Kvete bílými květy od dubna do října, přičemž se díky tomu zrodil další název "Bílý archanděl." V této době se totiž slavil svátek Archanděla Michaela (8. května).

Rostlina se vyskytuje prakticky po celé Evropě, částečně též v Asii a Severní Americe. Nejčastěji ji spatříme v lesích, křovinách a příkopech. Užívá se v kuchyni při přípravě salátů a jako koření do polévek a omáček. Lidé ji ovšem zařazují do plevelných rostlin, aniž by mnozí tušili, jak nám vlastně může pomoci.

Již od starověku byla totiž velmi oblíbená. Hojně ji využíval slavný Plinius, který ji doporučoval při těžkých průjmových onemocněních, ale i jako obecný protizánětlivý prostředek. Dále se bylinka používala na spáleniny, řezné a bodné rány a jiná zranění, na která se přikládaly obklady z nati. Stejně tak byla doporučována formou čaje při vnitřním krvácení.

V lidovém léčitelství se nejčastěji sbírají květy (Flos lamii albi). Celá nať (Herba lamii albi) se využívá spíše při koupelích.

V obchodech se nejčastěji prodává právě květ hluchavky bílé, ovšem pro vlastní potřebu lze využít i květ hluchavky nachové (Lamium purpureum L.). Obě rostliny totiž působí prakticky stejně. Udává se, že i květ hluchavky žluté, zvané pitulník (Galeobdolon luteum Hudson), má stejné účinky jako květ hluchavky bílé. V některých starých receptech je dokonce používána jen hluchavka žlutá. V žádném případě se však nemusíme obávat, že některá z nich nebude účinkovat.

Na co tedy bylinka působí?

  • Dovede chránit sliznice. Má účinek protizánětlivý účinek a tlumí křečovité bolesti.
  • Harmonizuje menstruaci, tlumí menstruační potíže a zabraňuje nadměrnému menstruačnímu krvácení. Dále posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Považuje se za druhou nejdůležitější bylinku pro ženy (hned po kontryhelu) a přidává se prakticky do všech čajových směsí na ženské choroby.
  • U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zase časté problémy při vylučování moči. Zde hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest.
  • Hluchavkový čaj se používá při hemoroidech.

Recept: Jedna čajová lžička květu na šálek studené vody se nechá pouze přejít varem a pak 10 minut vyluhovat. Přecedí se a pije 2 až 3x denně, vždy mezi jídly.

  • Rostlina posiluje nervovou soustavu a celkově uklidňuje (čaj lze v tomto případě sladit medem). Používá se pro zlepšení spánku.
  • V pediatrii se používá při léčbě předrážděného trávicího ústrojí a při průjmech. Nať lze vnitřně používat jako prostředek pro podporu látkové výměny.
  • Dále se doporučuje při lupénce a alergiích, takže bývá součástí nejrůznějších protialergických čajů.
  • Využívá se jako kloktadlo při angínách.
  • Zevně se rostlina přidává do koupelí při hemoroidech, prasklinách na konečníku, ale také na podporu hojení ran a popálenin.

Kontraindikace

Nežádoucí účinky prakticky nejsou známy (pokud se užívá s mírou). Během těhotenství by se měly užívat menší dávky a vhodnější je nejdříve konzultovat odborníka.

Formy užívání

Květ připravujeme výhradně formou nálevu (jednu lžičku květů přelijeme vodou), nať krátkodobě cca 1 minutu povaříme. Dávkování je v obou případech obvyklé (nejčastěji se doporučuje pít 2-3 šálky denně, před jídlem). Je vhodný i pro dlouhodobé užívání. Naťový čaj má chuť poněkud drsnější. Rostlinu lze bez obav kombinovat s jinými bylinkami.

Existuje též možnost užívat rostlinu ve formě tinktury. Lze ji připravit tak, že vezmeme 5 lžic květů a zalijeme je 500 ml 30-40% alkoholem. Směs necháme odstát cca 2 týdny.

 Zdroje: Herbář léčivých rostlin 2. Díl, Janča Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz .

byliny a léčba
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky